Süt üreticisinin maliyet isyanı..detaylar burada

  • 3 Days ago
  • 0

Adıyaman’a bağlı Kahta kazasi Süt Birliği Başkanı Deniz Alan, cumhuriyet milletçe partisi Adıyaman mebus Abdurrahman Tutdere’ye yükselen maliyetlerden yakındı.

Alan, esnaf gezileri kapsamında Kahta Süt Birliği’ni ziyaret eden Tutdere’ye, özellikle yem fiyatlarının yüksekliğinden dert yandı ve “En hatri sayilir büyüklükte sıkıntımız yem fiyatlarına sık sık gelen zamlar” dedi.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süte yaptığı sonrası, 15 Mayıs’tan bu yana üreticinin sütü zamlı satacağını ama bunun yeme gelen zamlardan ardindan mananını yitirdiğine dikkat çeken Alan, “Zam cebimize girmeden uçtu” diye konuştu.

Alan, “Eskiden tek kilo süt ile 1,5 kilo yem alıyorduk. Şu vakit hayvanımıza verebileceğimiz kalitede yemin torbası 350-370 Lira arasında. akım faturaları çok yüksek. Dışarıdan aldığımız ilaçlar çok yüksek. İşçilik yüksek” ifadelerine yer verdi.

BESİCİLER ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR, SÜT AÇIĞI BAŞLADI

En hatri sayilir büyüklükte girdilerinin yem olduğunu söyleyen Alan, tek seneden bu yana çok sayıda besicinin üretimden vazgeçtiğini belirterek şöyle dedi:

“Giderimizin yüzde 70-80’ini yem oluşturuyor. Zati her biri ineklerini kestirdi. Şu vakit piyasada tek süt açığı başladı. tek seneye yakındır bu ayni ritimde devam ediyor. Çünkü, yurttaslar şunu düşünüyor: Vereceği yem ile ineğini kestirmesi seklinde elde edeceği kazanç eşit. Direnen de geçen sezondan aldığı ürünleri yediriyor. tek kilo arpa şu vakit 6.5 TL.  Bir kilo yem olmuş 7 lira. Bir gün evvel mısır aldık 7.5 TL’ye.”

Çiğ süte tek zam dahada geldi İlginizi Çekebilir Çiğ süte tek zam dahada geldi Sütte bitmeyen zam İlginizi Çekebilir Sütte bitmeyen zam

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup