ABD’de korkunç rapor: Aşırı doz uyuşturucudan ölenlerin sayısında rekor artış..detaylar burada

  • 5 Days ago
  • 0

ABD’de 2020 seneye göre ölümlerin 2021’de yüzde 15 arttığına dikkat çekilen rapora göre, ülkede her 5 dakikada tek kişi aşırı doz uyuşturucu sebebinden can verdi.

Euronews’ta bulunan habere göre, vefat hasebiyle alakalı raporların derlenmesiyle kaleme alınan raporda, bu rakamın dahada da çok olabileceğine işaret edildi.

ABD’de aşırı doz uyuşturucudan ölümler özellikle nihayet 20 senedir hız kazanırken, eroin dışında afyondan üretilen ve çogunlukla ağrı kesici amaciyla kullanılan kanun dışı opioid ve fentanil benzeri maddeleri fazlaca tüketilmesi, aşırı doz uyuşturucu ölümlerinin artmasında mühim oyun oynadı.

Geçen sene fentanil ve başka sentetik opioid maddesinden çok alıp, aşırı dozdan ölenlerin sayısı tek evvelki seneye oranla yüzde 23 artarak, 71 bine çıktı.

Aşırı doz kokainden ölenlerin oranında yüzde 23 artış görülürken, başka uyarıcı maddelerden ölenlerin oranın da yüzde 34 artış kaydedildi.

CORONA SALGINI BAĞIMLILARIN TEDAVİ İMKÂNINI SINIRLADI

Uzmanlara göre, aşırı doz alıp ölenlerin mühim tek kısmının, çok sayida uyuşturucu çeşidi aldığı saptandı.

Yine diğerlerine oranla pahali olmayan var olan fentanil alıp, bunu başka uyuşturucu maddelerle karıştırılmasının da nihayet vakitte yaygın tek uygulama olduğu belirlendi.

Yine uzmanlara göre, Covid-19 salgınıyla gelen karantinayla birlikte yürürlüğe konan başka kısıtlamalar uyuşturucu bağımlılarının tedavisini de oldukça zorlaştırdı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup