Eski Rus paralı asker: Rus ordusu Ukrayna savaşına iyi hazırlanmadı..detaylar burada

  • 7 Days ago
  • 0

Ukrayna’nın yanı sıra Suriye ve Mali’de de savaşan ve buyrukları direk Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin’den aldığı argüman edilen Rus paralı asker örgütü Wagner Grubu’nun Daha önceki azalarından Marat Gabidullin, Moskova’nın Ukrayna’da başarısızlık yaşamasının kaçınılmaz olduğunu, çünkü Rus ordusunun savaşa iyi hazırlanmadığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre Wagner Grubu içerisinde Suriye’de savaşan ve 2019’da gruptan ayrılan Gabidullin, Rus ordusunun Ukrayna savaşından evvel uzunca yıllardır kuvvetli tek düşmanla karşı karşıya gelmediğini ifade etti. Wagner Grubu’nun işgal döneminden evvel kendisine Ukrayna’da savaşma önerisi yaptığını laf eden 55 yaşında olan Daha önceki paralı asker, Rus ordusunun modern silahlarına ve Suriye savaşındaki deneyimine karşın Ukrayna’da başarılı olacağına inanmadığı amaciyla önerisi reddettiğini kaydetti.

“RUSYA, BÖYLE BİR DİRENİŞ BEKLEMİYORDU”

Şu anda Fransa’da yaşayan ve Wagner Grubu’ndaki deneyimleriyle alakalı tek kitap çıkarmaya hazırlanan Gabidullin, Rus birliklerin Ukrayna güçlerinin direnişi karşısında hatri sayilir büyüklükte şaşkınlık yaşadığını ifade ederek, Rusya’daki arkadaşlarının Ukrayna’da karşılarında itinali tek silahlı güç görmeyi hiç beklemediğini aktardı.

Rus askerlerin Suriye’de direk çatışmaya çok dahil olmadığını belirten Gabidullin, “Askerler savaşı hakikat manada öğrenmedi” dedi.

Eski paralı askerin izahları Rusya’da da münakaşa yarattı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Gabidullin’i tanımadığını ve Sahiden Wagner Grubu üyesi olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Rusya, Suriye’deki savaşta hükümet Başkanı Beşar Esad’a destek vermişti. Gabidullin, Suriye’de en şiddetli çatışmaların yaşandığı Deyr el Zor’da savaştığını ve 2016’da Lazkiye yakınlarında ağır yaralandığını söylüyor.

Rus ordusunun Suriye’deki savaşta Ukrayna’dakine göre dahada huzurlu olduğu çünkü burada savaştıkları örgütlerin elinde Ukrayna ordusu benzeri tanksavar füzeler ve modern silahlar bulunmadığı belirtiliyor.

Rusya'da şaşkına çeviren görüntü: Anaokulunda propaganda İlginizi Çekebilir Rusya’da şaşkına çeviren görüntü: Anaokulunda propaganda

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup