ABD’den FETÖ’cü okul yöneticisi Tarım’a dava!

  • 3 Years ago
  • 0

Alabama eyaleti Eğitim Departmanı (AEA) tarafından açılan davada Tarım’ın, 260 öğrenci kapasiteli “Woodland Hazırlık Okulları” başvurusunda yaptığı hile ve yolsuzluk girişimlerine işaret edildi.

Dava dosyasında Tarım’ın, Alabama eyaletindeki mektep başvurusunda, okulla irtibatlı başka tek FETÖ vakfıyla ilişkisini gizlemeye baz alinarak “hileli davranışlarda bulunduğu” belirtildi.

Tarım’ın, okulun güzde açılması öngörülen başvurusunda taahhüt ettiği mektep binasına baz alinarak yapısal projelerin tamamlanmadığı ve öğrenci kaydında yeteri civarindan sayıya ulaşılamadığı bildirildi.

Ayrıca Tarım’ın, okula öğrenci çekebilmek amaciyla Mississippi eyaletinde yasal olmayan reklam çalışmaları yaptığı ve AEA’yı “bölge sakinleri arasında okula baz alinarak yeteri civarindan isteğin olduğuna” değin yanlış yönlendirdiği ifade edildi.

Bununla beraber, Alabama ulusal Sözleşmeli Okullar Yetkilileri Odasından Tarım’ın başvurusunu yaptığı okulun beklenilen hiçbir kritere uymadığı ve bu yüzden başvurunun reddedildiği açıklandı.

“KÖTÜ OKUL”

Konuya ilişkin, mahalli medyaya konuşan Alabama Eğitim Departmanı Başkanı Sherry Tucker, sözleşmeli okullara karşı olmadıklarını ama “kötü sözleşmeli okullara” da göz yummayacaklarını söyledi.

Tucker, “Alabama Eğitim Departmanı, Alabama’daki çocukların dahada iyi imkanlara sahip olabilmesi amaciyla hakikat eğitimciler tarafından açılan sözleşmeli okullar ile iş birliği içinde olmaya ayni ritimde devam edecektir ama Alabama hükümet okullarından aldıkları kaynakları kent dışındaki çıkarları amaciyla kullananlarla da mücadele vermeye ayni ritimde devam edecektir” diye konuştu.

AEA genel Müdürü Theron Stokes da mektep başvurusunun tarım amaciyla tek basamak olduğunu ifade etti.

Stokes, şunları dile getirdi:

“Tarım, Montgomery’de açtıkları mektep sayesinde Alabama’daki vergi mükelleflerine ait paranın tadına vardı ama Washington bölgesi sakinleri, mektep sistemindeki bu finansal mevzuyla ugras etmek amaciyla ayaklandı. bu sebeple inşaat firmaları, okula baz alinarak projeleri bitirmeden kaçtı. tarım ise okula öğrenci bulabilmek amaciyla Mississippi’de çalışmalar uygulamak zorunda kaldı. Biz de üyelerimizin ve mahalli halkımızın verdiği mücadele vermeye destek sağlayarak İhtiyaç duyulan adımları attık.”

YILLIK MAAŞI 300 BİN DOLAR

Soner Tarım’ın, Alabama eyaletinde açmayı planladığı sözleşmeli okuldan alacağı aylık ve okulun eyaletteki varlığı dahada evvel de tepkilere neden olmuştu.

FETÖ’nün Teksas’taki en hatri sayilir büyüklükte mektep ağlarından Harmony Public Schools’ta da üst düzey yöneticilik yapan Tarım’ın, bu okuldan yüzde 15 pay alacak olması, Alabama’da bölge halkı ve medya tarafından sıkça dile getirildi.

Hem mahalli basında ayni vakitte da Washington Post benzeri anne akım basındaki haberlerde Tarım’ın maaşının senelik 300 bin dolara tekabül ettiği, NASA astronotlarının dahi senelik Yalnızca 144 bin 566 dolar aylık alabildiği belirtildi.  AA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup