Trump’ın Zelenskiy’le yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları yayınlandı

  • 26 Days ago
  • 0

ak Saray tarafından yayımlanan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy arasındaki telefon görüşmelerinde Trump’ın 2020’deki seçimlerde en hatri sayilir büyüklükte rakibi olarak gösterilen Joe Biden ve erkek çocuğu ile alakalı tahkikat açılması amaciyla Volodımır Zelenskıy’i zorladığı alana çıktı.

ak Saray’dan yayımlanan belgeye göre, 25 Temmuz’da iki lider arasında yapılan görüşmede Trump, Ukraynalı mevkidaşına ABD’nin bu ülkeye başka Avrupa ülkelerinden çok dahada çok yardım yaptığını belirterek, “Biz de şimdi sizden bizim amaciyla tek iyilik yapmanızı isteyeceğiz.” ifadesini kullandı.

TRUMP, JOE BİDEN’IN FAALİYETLERİYLE İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILMASINI İSTEMİŞ

Özet döküme göre Trump, temmuz ayında seçenek zaferini kutlamak amaciyla aradığı Ukrayna hükümet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den, kendisinin 2020 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlık seçimindeki Demokrat rakibi Joe Biden’ın faaliyetleriyle alakalı analiz başlatmasını, bunun amaciyla hak Bakanı William Barr ile işbirliği yapmasını istemiş. Trump’ın araştırılmasını istediği mevzu ise Daha önceki reis Yardımcısı Joe Biden’ın erkek çocuğu Hunter’ın yönetim kurulunda bulunduğu gaz şirketine baz alinarak rastgele tek soruşturmayı baskı uygulamak suretiyle kapattırıp kapattırmadığı.

Mart 2016’da dönemin reis Yardımcısı Joe Biden’ın Kiev’i ziyaret edip Başsavcı Viktor Şokin’in görevden alınmasını sağlamıştı. Mayıs 2019’da ise Şokin’den o sırada Hunter Biden’ın çalıştığı Burisma Holding’i soruşturduğu iddiası gelmişti. İddia derhal şimdiki Başsavcı Vitaliy Kasko tarafından yalanlanmıştı.

TRUMP’TAN ZELENSKİY’YE: BANA YAPTIĞI KORKUNÇ BİR ŞEY GİBİ GELİYOR

Özet döküme göre Trump, Zelenskiy’ye şunları söyledi:

“Biden’ın erkek çocuğu ile alakalı çok konuşuluyor, diyorlar ki Biden erkek çocuğu hakkındaki kovuşturmayı durdurmuş, işin aslını öğrenmek istek eden çok sayıda insan var. Dolayısıyla bizim hak bakanıyla ne yapabilirsen mükemmel olur.”

“Biden kovuşturmayı durduğuna değin iftihar ederek çevrede dolaşıyor, dolayısıyla bunun için tek bakabilirsen… Bana yaptığı korkunç tek şey benzeri geliyor.”

ABD’li istihbarat yetkilisinin alana çıkardığı olayla alakalı Demokratlar yasal asama başlatmıştı.

İSTİHBARAT YETKİLİSİ ne türlü ŞİKAYET ETTİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ istihbarat servisleri baş müfettişi Michael Atkinson’a göre yapılan şikâyet, hükümetten tek yetkilinin istihbarat birimleri dışarısından birilerinin saklı görüşmelerini başkalarına aktarması üzerineydi.

Şikâyetin detayları ve muhtevası saklı tutuluyor. ama AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ basınında bulunan haberler, mevzubahis şikâyetin tek olaylar zincirine dayandığını aktarıyor. Bu olaylardan birisi 25 Temmuz 2019’da Trump ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy arasında gerçekleşen telefon görüşmesi.

NE OLMUŞTU?

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlığından azledilmesisüreci amaciyla resmi tahkikat başlattıklarını açıklamıştı. Azil zamani ile alakalı soruşturma, Trump’ın başkanlık gücünü kullanarak Demokrat Parti’nin 2020 amaciyla en kuvvetli reis aday adayı Joe Biden’ı asagi etmek ve tekrar seçilmek amaciyla yabancı tek devletten yardım aldığı iddialarına odaklanıyor. Pelosi azil sürecini başlattıklarını duyurduğu, televizyonlarda yayınlanan açıklamasında, “Başkan hesap vermeli, kimse hukukun üzerinde değil” ifadelerini kullanmıştı.

reis Donald Trump ise Demokratların başlattığı azil zamani soruşturmasına Twitter üzerinden cevap vermişti. Trump paylaştığı mesajlarda, “Birleşmiş Milletler’de bu civarindan mühim tek günde, bu civarindan iş yapılan ve başarının olduğu tek günde, Demokratlar bunu bilerek mahvetmek ve Cadı Avı haberleri çöplüğüyle minik düşürmek zorundaydılar” demişti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir