Mevduatta devlet güvencesi 100 bin TL’den 150 bin TL’ye çıktı

  • 26 Days ago
  • 0

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu mühim değişikliğe imzasini attı. Geçtiğimiz ay TMSF Başkanı Muhiddin Gülal tarafından açıklanan düzen etme bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, dahada evvel bankada 100 bin liraya civarindan mevduatı var olan kişilerin parası hükümet güvencesi altındaydı. Bankalarda rastgele tek mesele olması seklinde hükümet ödemeyi gerçekleştirmekle mükellefti. bu erken yapılan değişiklikle birlikte 100 bin Lira var olan meblağ 150 bin liraya yükseltildi.

Değişiklikle, bankalara, hesapların sigortalanmasına ait olarak uygulanan, mevzubahis sigortayı şubelerde yazılı olarak duyuru etme yükümlülüğü, ‘dijital ekranları’ da içerecek şekilde genişletildi.

PRİM ORANLARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Yönetmelikle ayrıca, bankaların, yönetmeliğin üç numaralı ekinde bulunan riziko faktörlerinin tanımları ile bu tanımlara göre hesaplanacak değerlere ait puanlamaları esas alınarak belirlenecek prim oranlarında değişikliğe gidildi. Bu kapsamda A, B, C, ve D, prim kategorileri amaciyla öngörülen prim oranları dört nokta artırılarak; A kategorisi amaciyla on binde 11’den 15’e, B kategorisi amaciyla 13’ten 17’ye, C kategorisi amaciyla 15’ten 19’a ve D kategorisi amaciyla de 19’dan 23’e çıkarıldı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir