Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının kritik ismi yıllar sonra konuştu

  • 5 Months ago
  • 0

Dönemin Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesiyle alakalı konuştu. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün olaydan iki ay evvel verdiği talimatla silah kullanma yetkilerinin kalktığını söyleyen Kılıçarslan, “Silah kullanma hakkımız olsa ABD’li askerlere o çuvalları yedirirdik.” diye konuştu.

ülkemiz ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında dört Temmuz 2003 tarihinde Çuval krizi yaşandı. Irak Süleymaniye’ de gerçekleşen olayda, Türk Özel Kuvvetleri mensubu üç subay ve 8 astsubay, karargahları basılarak göz altına alınmış, başlarına çuval geçirilerek tutuklanmıştı.

O dönemde Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı sıfatıyla Silopi’de görevli var olan Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, yıllar ardindan evvel kez tertemiz Şafak’a konuştu.

KERKÜK’TE YAŞANANALAR

ABD’li askerler tarafından değişik tek noktaya götürülen Türk askerleri, dahada ardindan bölgeye intikal eden Mehmetçik tarafından teslim alınmıştı.

Hatırlanacağı üzere 22 Nisan 2003 günü, Erbil’deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı’nda görevli var olan Türk askerleri, “Türkiye’den gelen tek beşeri yardım konvoyuna eskortluk etmek üzere” gittikleri Kerkük’te gözaltına alınmış, sonrası vakit de Amerikan askeri personeli eşliğinde Türkiye’ye gönderilerek, Irak’tan sınırdışı edilmişlerdi.

ABD ASKERİNE KARŞI SİLAH KULLANMAYI ENGELLEYEN EMİR

O döneme değin mühim hatırlatmalarda bulunan Kılıçarslan, 2002 Aralık ayında mümkün tek Irak harekatı döneminden evvel önlem olarak hazırlanan tasarı ve emirlere ait de bilgi verdi.

“PKK düşman, KYB-KDP ve ortak yönetim Güçleri dosthane tutum sergilemedikleri sürece silahla karşılık verilecektir” buyruğunu şimal Irak’ta görevli askeri personele ilettiklerini açıklama eden Kılıçarslan, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Kerkük’teki Bilinen olay yaşanınca biz tekrar Ankara’ya ova yazdık ve bundan ardindan bu tür tek olay olursa nasıl davranmamız gerektiği ile alakalı angajman kuralını bizlere bildirmelerini istedik.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 2003 senesi Mayıs ayının ortasında ‘ABD ve ortak yönetim unsurları ile çatışma ortamı yaratılmayacak, dostane işbirliği içinde çalışılacaktır’ buyruğunu bize iletti. Bu buyruk her ne koşul olursa olsun, Türk askerinin silah kullanmasının önüne geçen emirdi.”

“ABD’Lİ ASKERLERE O ÇUVALLARI YEDİRİRDİK”

çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Tuğgeneral Kılıçarslan, dört Temmuz’da yaşananlarla alakalı olarak da mühim açıklamalarda bulundu.

11 Türk askerinin görev yaptığı yere ABD’lilerin 150 askerle geldiklerini kaydeden Kılıçarslan, “Emir verilse ABD’li askerlere karşı konması mümkün müydü?” sualine şu yanıtı verdi:

“Eğer düşman unsurlara silahla karşılık verme hakkımız olsaydı, hususi kuvvetler personeli var olan Mehmetçiklerimiz ABD’lilerin hepsini orada öldürürdü. Silah kullanma hakkımız olsa ABD’li askerlere o çuvalları yedirirdik. Belki bizim askerlerimizin de hepsi şehit düşerdi ama bu olay netlikle yaşanmazdı.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir