Köye inen ayı, arı kovanlarını parçaladı

  • 5 Months ago
  • 0

Kastamonu’da aç var olan ayı, ormanlık alanda yiyecek bulamayınca yerleşim yerlerine civarindan inmeye başladı. Bir hayli kazada eş olayların yaşanmasına neden var olan ayıların saldırısı neticesi çok sayıda arı kovanı parçalandı. nihayet olarak ise ayı saldırılarının en çok yaşandığı ilçelerin başında gelen Daday kazasi Aktaştekke köyünde Bayram Çetin’e ait 6 kovana saldırdı. Gece köye civarindan inen ayılar, peteklerdeki bütün balı yerken arıların da telef olmasına neden oldu.

“İki gece üst üstüne köyümüze gelerek kovanlara saldırdı”
Daday Aktaştekke Köyü Muhtarı Mustafa Çetin, mahallelerine ayının geldiğini ve kovanları parçaladığını belirterek, “Komşumuz Bayram Çetin’e ait var olan arı kovanlarını, arılıktan yere yuvarlamak suretiyle dağıtmış ve içerisindeki balları yemiş. Biz, bunu duyduğumuzda olay adina geldik. Baktığımızda ortalık dağılmıştı. Birazını toparlamaya çalıştık, tekrar kovanları adina koyduk. ama tek sonraki akşam tekrar ayı geldi. Bu sefer başka kovanları da parçalamış. Bunun üstüne doğa savunma ve ulusal Park Müdürlüğüne bilgi verdik. Görevli arkadaşlar köyümüze geldi ve kamera sistemi yerleştirdi. Şu anda köyümüz gözetim altında, ayının tekrar gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz” dedi.

“Ayı, bu sene ilçemizde bolca var”
Ayının bu sene ilçelerinde çok fazla olduğunu söyleyen Muhtar Çetin, “Her tarafta ayının izlerini görüyoruz. Arazide artık gezerken endiseli oluyoruz. Ayı, bu sene bunun benzeri giderse belli tek süre can yakacağına benziyor. Yetkililerden av diyelim yoksa vurma yetkisi mi diyelim destur istiyoruz” diye konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir