Kamu kurumlarının banka mevduatlarına faiz sınırı

  • 5 Months ago
  • 0

Kamu Haznedarlığı yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelikle halk kurumlarının mali kaynaklarının faal ve randımanlı kullanılması planlanırken kamu kurumlarının halk bankalarındaki mevduatlarına vadelere göre değişmek üzere tavan kazanç uygulaması getirildi. 

Yönetmeliğe genel ve hususi bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, kent hususi idareler, yasamsal güvenlik kurumları, kitler, hususi yasayla heyetmiş başka halk kurum, kurul, üst heyet ve kuruşları ile bu kapsamdaki bütün bağlı ortaklıkları, kuruluş ve işletmeleri de dahil edildi.

Yönetmeliğe göre alakalı halk kurumlarının mevduat, zit repo ve katılma hesabı olarak değerlendirmeyi öngördükleri mali kaynakları amaciyla uygulanacak vadeli mevduat ve zit repo nema oranı ile katılma hesabı beklenen/tahmini getirisi, yönetmelikle için oranlardan dahada çok olamayacak.

Tavan kazanç TCMB tarafından açıklanan bankalarca Lira üzerinden açılan vadeli mevduatlara tatbik edilen ağırlıklı vasati nema oranının, vadelere göre değişen belli tek oranı ile sınırlandı.

Yönetmeliğe göre, genel bütçe kapsamın dışındaki halk idareleri; kendisinin bütçeleri veyahut tasarrufları altında bulunan her biçimde mali kaynaklarını halk sermayeli bankalarda değerlendirmekle yükümlü.

Yönetmelik kapsamında nema ve beklenen/tahmini kazanç tavan oranları da belirlendi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir