Bilet Bulamayan Vatandaşlar Şikayet Etti, Doğu Ekspresi İncelemeye Alındı

  • 5 Months ago
  • 0

nihayet günlerin popüler yolcu rotalarından var olan doğu Ekspresi biletlerinin satışı “Kamuya Açıklık İlkesi” ihlal edildi iddiasıyla halk Denetçiliği Kurumuna şikayet konusu oldu. halk Denetçiliği Kurumuna yapılan başvurularda hükümet Demiryolları tarafından satışa sunulan, Ankara – Kars arasında sefer yapan ve kamuoyunda doğu Ekspresi olarak adlandırılan seferlerin biletlerinin bulunamadığı ifade edilerek şikayet edildi. Şikayetler sonrası analiz başlatıldı.

‘SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ VE KAMUYA AÇIKLIK İLKESİ İHLAL EDİLİYOR’

Yapılan başvurularda vatandaşlar doğu Ekspresi bilet satışı saatlerinin kamuya açıklanmadığını bu yüzden yolcu özgürlüklerinin ihlal edildiğini savundular. hükümet Demiryollarına bu konuyla alakali taleplerini ilettiklerini söyleyen Bir takım vatandaşlar ise kuruluş tarafından “Bütün veriler web sitemizde” cevabıyla karşılaştıklarını ifade ettiler. halk Denetçiliği Kurumu’na gelen şikayet başvurularında doğu Ekspresi şimendifer biletlerinin 30 vakit öncesinden satışa sunulduğu bilgisi yer aldı. Vatandaşlar biletlerin satışa çıkacağı günün bilindiğini ama biletlerin kimi 23.50 kimi 01.00 benzeri gecenin geç saatlerinde kimi de 04.00, 03.20 benzeri sabaha karşı satışa sunulduğunu dolayısıyla bilet alabilmek amaciyla 24 saat pc başında hiç uyumadan beklemek gerektiğini belirttiler. Başvurucu vatandaşlar, hükümet Demiryollarının bilet satış saatini kamuoyuna duyurmayarak “kamuya açıklık ilkesini” ihlal ettiklerini söylediler.

VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİ İNCELENMEYE ALINDI

halk Denetçiliği Kurumuna doğu Ekspresi bileti alamadıkları amaciyla şikayet eden Bir takım vatandaşlar ise müessesenin bilet satış saatini genel müdürlükleri aracılığıyla Bir takım vatandaşlara bildirdiklerini dolayısıyla haksız tek şekilde bilet alamayarak mağdur edildiklerini ifade ettiler. müracaat sahibi vatandaşlar halk Denetçiliği Kurumunun alakalı idareyle görüşerek bilet satışlarının tarihi yanında satışa çıkacağı saati de şeffaf tek şekilde kamuoyuna duyurmasını istek ettiler. Başvurular Ombudsman tarafından incelenmeye alındı.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir