‘Kriz derinleştikçe iktidar hırçınlaşıyor’

  • 7 Months ago
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Devlet Daha önceki Bakanı Ufuk Söylemez, iktidarın dahada çok sertleşerek ekonominin bozulmasının, işsizliğin ve iflasların artmasının üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.

Devlet Daha önceki Bakanı ve ulusal ortada Ankara Temsilcisi Ufuk Söylemez, nihayet vakitte SÖZCÜ yazarlarına dava açılması, televizyonlara kapatma cezası verilmesi, sanatçılar yazi Akpınar ve Müjdat Gezen’in zabita eşliğinde adliyeye götürülmesinin kitidarın gittikçe dahada da hırçınlaşmasından kaynaklandığını argüman etti.  Ufuk Söylemez, ekonominin bozulması, işsizliğin ve iflasların artmasının yanı sıra anketlerden de perişan haberler alan iktidarın dahada çok sertleşerek perişan gidişin üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.

ANKET SONUÇLARI DA ETKİLİ

Gündemdeki gelişmeleri SÖZCÜ’ye değerlendiren Söylemez, milletin ağır borç yükü, işsizlik, çift haneli enflasyon ve çok faizlerin altında sıkıntı ve hoşnutsuzluğu arttıkça iktidarın paniğe kapılarak dahada tahammülsüz, dahada hoşgörüsüz, dahada otoriter ve despotça metot ve davranışlara yöneldiğini ifade etti.

Ekonomideki perişan gidişin yanı sıra yaklaşan belediye seçimleriyle alakalı gelen anket sonuçlarının da iktidarda ağırbaşlı maneviyat bozukluğuna yollar açtığını laf eden Söylemez, her alanda işlerin bozulması hasebiyle iktidarın despotluğunun fevkalade biçimde arttığını kaydetti. nihayet vakitte SÖZCÜ yazarlarına açılan davalar, FOX TV sunucusu Fatih Portakal’a baz alinarak saldırılar ve yazi Akpınar ile Müjdat Gezen’e açılan davaların bu gerilimden kaynaklandığına işaret eden Söylemez, şu değerlendirmeleri yaptı:

“İktidar panik içinde, mahalli seçimlerde mümkün tek yenilgiden ve hesap saglamak zorunda kalmaktan ve gittikçe iktidarını yitirmekten korktuğu için, bunun benzeri anti-demokratik, yargıyı siyasallaştıran tek görsel veren baskıcı-otoriter ve toplumu ayrıştıran söylem ve tavırlara tevessül ediyor. Yayın yasakları, karşıt görüşlü gördükleri medya mensubu ve yazarları zindana gönderme girişimleri, ülkenin hatırlı sanatçılarını zabita nezaretiyle mahkemeye derhal sevk etmeleri, hepsi bu paniğin ve iktidarlarını yitirme korkusu neticeninde yapılıyor.”

Kutuplaştırıcı davranışlar nihayet bulmalı

Ortamın böylesine gerilmeye çalışıldığı tek dönemde herkesin sağduyulu, hoşgörülü, demokratik sabır ve tahammülden uzaklaşmadan aklıselim tutum ve davranıştan ayrılmamaları gerektiğini belirten Söylemez, “Anadolu’da bu tür vaziyetler amaciyla kullanılan tek laf vardır; ‘Zulmün artsın ki sav zeval bulasın!’ Yaşar Kemal’in, 1995 seneninde yayınladığı kitabının isimi da “Zulmün artsın”. Başka bir deyişle baskın, zalimliğin, keyfiliğin, kötülüğün artsın ki acele belanı bulasın. İktidarın baskılarından, kayırmacılığından otoriterliğinden, anti-demokratik uygulamalarından, keyfiliğinden partizanlıklarından, mezhepçiliğinden yakınanlara bu iyi Anadolu deyişi ile cevap veriyorum. nihayet vakitlerde gittikçe baskıcı, tek erkek rejimine dönüşen iktidarın, karşıt görüşlü gördüğü her biçimde medya organına ve mensuplarına karşı yükselen otoriter-kutuplaştırıcı ve baskıcı tavrını görünce arzu eder istemez bu deyişi anımsıyor insan” diye konuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir