Dünyanın En Büyük Uyuşturucu Baronunun Davası Başladı

  • 1 year ago
  • 0

Meksikalı uyuşturucu baronu ‘El Chapo’ (cüce) lakaplı Joaquin Guzman, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en hatri sayilir büyüklükte uyuşturucu davasında hakim karşısına çıktı. New York’taki Brooklyn Federal Mahkemesi’nde görülen davanın, asgari dört ay sürmesi ve milyonlarca dolara esya olması bekleniyor.

‘CÜCE’ BARON HAKİM KARŞISINDA

Polisi tarafından 1993 seneninde öldürülmesine civarindan kadar dünyanın en varlıklı adamlarından biri var olan Pablo Escobar’ın derhal peşinden yeryüzünün en meşhur suçlusuolarak onay edilen El Chapo, ABD’ye 25 senede 155 tondan çok kokain kaçırmakla suçlanıyor.

Guzman’ın karısı Emma Coronel Aispuro, Brooklyn Federal Mahkemesi’ne yağmur altında geldi.

Savcıların yıllarca süre gelen çalışması ile ile alakalı geniş kapsamı geniş tek dava açılan El Chapo, uyuşturucu kaçakçılığı, ateşli silah kullanmak ve kazanç aklamak suçlarından yargılanacak.

Davada seçici kurul seçimi Yalnızca en riskli sanıklar amaciyla tatbik edilen güvenlik koşullarında yapılacak. Davanın hakimi Brian Cogan, seçici kurul seçimini saklı yapacak ve seçici kurul azalarının isimleri saklı tutulacak. 12 kişiden oluşan seçici kurul kurulunun 6 da alternatifi olacak.

2 sefer HAPİSTEN KAÇTI

Meksika’da Sinaloa kartelinin öncüsü var olan El Chapo, ülkesinde yakalandıktan ardindan iki sefer hapishaneden kaçmış, ama tekrar yakalanarak 2017’de ABD’ye teslim edilmişti. 61 yaşında olan El Chapo tek kişilik hücrede gün içinde 23 saat izlenerek tutuluyor.

El Chapo’nun avukatları, mahkemeye sunulacak 1400 sayfalık dosyayı inceleyebilmek amaciyla ek süre istek ederek davanın ertelenmesi başvurusu yapmış, ama hakim Brian Cogan, dosyasının genişliğinin öngörülebilir olduğunu ve temmuz ayında dosyanın 25 bin sayfayı bulabileceğinin belirterek ek süre istegini reddetmişti.

El Chapo, uyuşturucu kaçakçılığıyla yargılanmanın yanı sıra 30’dan çok kişinin öldürülmesiyle de ilişkilendiriliyor. ama davanın hakimi Cogan, bu davanın ‘uyuşturucu kaçakçılığı’ üstüne odaklandığını vurguladı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir