Akaryakıtta nakit ödemeye fiyat avantajı talebi

  • 10 Months ago
  • 0

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından, akaryakıt alımlarında para tediye yapan alicilarin ücret avantajına sahip olmasını öngören düzen etme teklifi, Enerji Piyasası düzen etme Kurumuna (EPDK) sunuldu.

PÜİS’ten yapılan yazılı açıklamada, akaryakıt alımında para ve kredi kartı ile tediye yapan tüketiciler amaciyla ayrı ücret uygulanması gerektiği belirtildi.

Kredi kartı ile yapılan akaryakıt alımlarında alicilarin rastgele tek komisyon ödemediği ifade edilen açıklamada, akaryakıt bayilerinin kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 bugünü bulan vadeleri bekleyemediği ve bankalara takriben yüzde üç kredi kartı komisyonu ödeyerek kazanç saglama ihtiyacını karşılamaya çalıştığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen PÜİS genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt satışlarında kredi kartı kullanım sisteminde değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, “ABD’de para alımlarda pompa satış ücretleri dahada düşükken, kredi kartı ile yapılan alımlarda dahada yüksektir. Bunun doğru tek uygulama olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Söz konusu sistemin değiştirilmesi amaciyla harekete geçtiklerini belirten Okumuş, şunları kaydetti:

“Akaryakıt bayilerinin faaliyetlerini sıhhatli tek şekilde sürdürebilmeleri ve alicilarin de para tediye yaptıklarında avantaj sahibi olabilmeleri amaciyla para ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı ücret belirlenmesi önerimizi EPDK’ye sunduk. Finansal promosyonların da kaldırılması halinde, akaryakıtı para olarak alacak tüketicinin mühim tek avantaja sahip olacağına inandığımız bu sistemi EPDK’den istek ettik. Bu sistemde hemide sektörün ayni vakitte da alicilarin kazanacağına inanıyorum. Kredi kartı komisyonları hasebiyle bayilerimizin taşıdığı kazanç saglama yükünü tek nebze de olsa hafifletmek amaciyla PÜİS olarak ülkemiz Bankalar Birliği nezdinde halk bankaları ile tek sıra müzakere gerçekleştirdik. İlk protokolü tarım Bankası genel Müdürlüğü ile imzaladık. 15 Ekim’de başlayan tarım Bankası uygulaması bayilerimizi az da olsa rahatlattı.”

Okumuş, başka halk bankaları ve hususi bankalar ile görüşmelerinin de ayni ritimde devam ettiğini bildirdi.

 


önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir