Ticari araç pazarı durma noktasına geldi!

  • 11 Months ago
  • 0
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bilgilerine göre, sene evvel dört ayında yüzde 27 artış gösteren kamyon pazarında Mayıs-Haziran aylarını kapsayan iki aylık dönemin toplamında yüzde 23 daralma gerçekleşti.

2018 yılının evvel çeyreğini dahil pazarda artış göstererek arkada bırakan ülkemiz kamyon pazarı, Mayıs ve Haziran aylarında mühim seviyede daralma yaşadı. otomobil Sanayii Derneği (OSD) bilgilerine göre, sene evvel dört ayında yüzde 27 artış gösteren kamyon pazarında Mayıs-Haziran ayını kapsayan iki aylık dönemin toplamında yüzde 23 daralma gerçekleşti. İlk altı aylık dönemde dahil pazarda toplamda 10.914 adet kamyon satıldı. 2018 senesi evvel yarısında kamyon imalatı yüzde 47 artış ile 14.891 adet olarak kaydedilirken, bu dönemde ülkemizden yapılan kamyon ihracatı yüzde 65 artış gösterdi. Türkiye’de üretilen her 100 kamyonun 41’inin ihraç edildiği dikkate alındığında, dahil pazardan kaynaklanan üretimdeki yavaşlama dışsatım ile hatri sayilir büyüklükte ölçüde desteklendi.

10580934_1589677657956498_7144478837044178824_o-kopya

Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan OSD yönetim heyeti Başkanı Haydar Yenigün, “Kamyon pazarı Mayıs-Haziran ayları toplamında yüzde 23 daraldı, sene evvel yarısında ise yüzde 7 artış gösterdi. Bu artışın baz tesiri kaynaklı olduğunu gözden kaçırmamalıyız. 2015 senesi ile karşılaştırıldığında kamyon pazarının yüzde 52 daraldığı dikkat çekmekte. 2018 senesi evvel yarısında imalat ise yüzde 47 artış ile 14.891 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde kamyon ihracatımız yüzde 65 artış gösterdi. Ürettiğimiz her 100 kamyonun 41’ini ihraç ettiğimiz dikkate alındığında dahil pazardan kaynaklanan üretimdeki yavaşlamanın dışsatım ile hatri sayilir büyüklükte ölçüde desteklendiğini söyleyebiliriz.Kamyon üretiminin yarısından fazlasının dahil sektör tüketimine baz alinarak olduğu dikkate alınınca, dahil pazarda 2. çeyrekte daralmaya başlayan ve Ağustos ayında durma noktasına gelen satışlar neticesi üretimimizin yavaşlama sürecine ayni ritimde devam etmesi kaçınılmaz gözükmektedir. Üretici firmaların senelik bakım sürelerini uzatmalarına ekstradan imalat yapılmayan vakit sayısının artması benzeri ağırbaşlı tek durum içinde olunması, sektörün oldukça güç günler geçireceğinin net göstergesidir.

haydar-yenigun-kopya

İçinde bulunduğumuz satışların duraklaması döneminden çıkılmasının vakit alacağı beklenmektedir. Bu çerçevede, sene nihayetinde üretimimizin 2017 senesinin gerisinde kalması beklenebilir. Beklenen daralmanın en düşük seviyede kalması amaciyla önlem alınması gerektiğini değerlendirmekteyiz. Ülkedeki ticari faaliyetler amaciyla mühim tek gösterge var olan kamyon pazarının Daha önceki rakamları yakalaması amaciyla ahenk gösteren ücret istikrar ortamının belirleme edilmesi, güven ortamının gelişmesi en mühim önceliktir. Ardından, ev sektöründe uygulamaya alınan ahenk gösteren maliyetli kredi imkanlarına eş nitelikte tek uygulamanın kamyon satışlarına baz alinarak olarak da sağlanması benzeri satışları artırıcı etki alana getirecek tedbirler alınması gerektiğini değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vergi sistemi değişmeli, satışları artırıcı teşvikler getirilmeli”

Türk otomobil piyasasinin gücüne ama tek istikametten risklere de dikkat çeken OSD yönetim heyeti Başkanı Haydar Yenigün, “12 senedir ülkemizin dışsatım öncüsü var olan otomobil sanayimiz 2017 seneninde gerçekleştirdiği 1,696 milyon adetlik üretim, 1,333 milyon adetlik ve 29 milyar dolarlık dışsatım ile ülkemiz ekonomisine sağladığı katkıyı en üst seviyeye taşımayı başarmıştır. eriştiği yetkinlik seviyesi ile küresel platformda mühim tek oyuncu olduğunu delil eden sanayimizde var yatırımların savunması ve tertemiz yatırımların çekilmesi hatri sayilir büyüklükte önem taşımaktadır. Bu noktada yabancı yatırımcılar amaciyla ön plana çıkan en mühim hususlar ahenk gösteren ücret istikrar, öngörülebilirlik ve kuvvetli tek dahil pazara sahip olmak olarak tanımlanabilir. otomobil sanayii yapısı gereği faaliyetlerini uzunca dönemli tasarılar üstüne kurgulamakta, projeler 5-10 senelik projeksiyonlar üstüne oluşturulmaktadır. Ekonomideki bütün hareketlilik proje planlarına artı veyahut yoksun olarak dolaysiz olarak yansımaktadır. Bu noktada ahenk gösteren ücret istikrar ön plana çıkmaktadır. Öte yandan, üretimin tamamının / hatri sayilir büyüklükte bölümünün ihracata yönelik  kurgulanması yatırımların sürdürülebilirliği açısından hatri sayilir büyüklükte riziko oluşturmaktadır. İç pazarımız 2015 yılından bugüne gerileme kaydetmekte olup 2017 seneninde tek milyon sınırının altında kalmıştır. 2018 senesinde dahil pazarda ve dolayısıyla da toplaminda üretiminde mühim gerilemeler kaçınılmaz gözükmektedir” dedi.

osd-logo-kopya

Bu noktada dahil pazarın hareketlendirilmesinin hatri sayilir büyüklükte önem istek ettiğine dikkat çeken otomobil Sanayii Derneği yönetim heyeti Başkanı Haydar Yenigün, “Çok çok vergi yükü var olan otomobillerde vergi sistemi yaklaşımında farklık olması, birim araç başına tatbik edilen vergiden ziyade, satılan araç sayısı artırılarak vergi artışı hedeflenmelidir. Öte istikametten ticari araç kiralamasının önündeki engellerin tek vakit evvel kaldırılması, hurda teşviki amaciyla uygulamaya alınan sistemin tekrar yapılandırılarak satışları artırıcı etki alana getirecek seviyeye getirilmesi mühim görülen tedbirler arasındadır. Başta kamyon olmak üzere, ağır ticari araç satışlarının teşvik edilmesi ise tek zorunluluk olarak gözükmektedir” açıklamasında bulundu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir