TL, değer kaybında Arjantin

  • 1 year ago
  • 0
Dolar karşısında kaybettiği değerle nihayet vakitlerde tarihi rekorlar kıran Türk Lirası, Arjantin Pezosu’nun derhal peşinden “gelişmekte var olan ülkeler” arasında kazanç birimi en değersiz 2. memleket oldu.

Son aylarda ardı ardına yaşadığı kur şoklarıyla kıymet kaybında tarihi rekorlara imzasini atan Türk Lirası (TL) hayat liginde de grup düştü. Yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 37.39 oranında kıymet kaybeden TL, “gelişmekte var olan ülkelerin kazanç birimleri” sıralamasında “en değersiz 2. para” oldu. Listenin en dibinde ise yüzde 38.42’lik kıymet kaybıyla Arjantin Pezosu yer aldı.

KAYIP YÜZDE 47.8’E BİLE ÇIKTI

Sıralamanın yapıldığı listeye göre, 29 Aralık 2017 tarihinde tek dolar hür piyasada 3.7787 TL’den işlem görüyordu. Bir gün evvel itibarıyla değeri 6.0581 TL’ye ulaşan dolardaki takriben 8 aylık artış oranı yüzde 38’e yaklaştı. dahada 10 vakit evvel TL’deki kıymet kaybı bu oranın da oldukça üzerinde gerçekleşmişti. Rahip Brunson’ın hür bırakılmaması üstüne başlatılan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yaptırımlarıyla 13 Ağustos’ta 7.2393 TL’ye civarindan yükselen doların Lira karşısındaki 8 aylık değeri yüzde 47.8’e civarindan yükselerek tarihi tek rekora imzasini atmıştı.

ARJANTİN IMF’YE GİTTİ

Para biriminin dolar karşısındaki çok kıymet kaybı Arjantin’i tertemiz tek ahenk gösteren ücret krizin eşiğine getirmişti. Pezodaki kıymet kaybının önüne geçmek amaciyla art arkaya nema artırımlarına gittikçe politika faizini yüzde 40’a çıkarmıştı. Bu da doların yükselmesini önlemeye yetmeyince haziranda IMF ile stand-by anlaşması yaparak, 50 milyar dolarlık kredi almak zorunda kalmıştı.

Kriz sinyalleri veren Brezilya Reali’nin vaziyeti da Bir hayli parlak değil; yüzde 18.17’lik kıymet kaybıyla TL’den ardindan en değersiz kazanç olarak listenin en alttan 3. esnasında kendisine yer bulmuş durumda. Rus Rublesi de yüzde 16.21’lik kıymet kaybıyla onu izliyor. Listedeki en kıymetli kazanç birimi ise yılbaşından bu yana yüzde 4.60 kıymet galip gelen Meksika Pezosu. İkinci sırada ise yüzde 0.71 kazançla Kolombiya Pezosu yer alıyor.

basliksiz-2

Big Mac Endeksi’ne göre en değersiziz

Türk Lirası, Big Mac Satın Alma Paritesi’ne göre, 17 Ağustos itibarıyla dolar karşısındaki yüzde 66.43’lük kıymet kaybıyla dünyanın en değersiz kazanç birimi durumunda. Rus Rublesi, yüzde 63.18’lik kıymet kaybıyla TL’yi izlerken, cenup Afrika Randı ise yüzde 61.41’lik kayıpla üçüncü sırada yer alıyor. Dünyanın en kıymetli parası ise dolar karşısında yüzde 23.65 oranında kıymet galip gelen İsviçre Frangı. Onu yüzde 10.73’le Norveç Kronu izliyor. İsveç Kronası yüzde 2.04’le üçüncü sırada yer alırken, Kanada Doları AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları karşısında Yalnızca yüzde 5.19 kıymet kaybıyla onu takip ediyor. Big Mac Endeksi, The Economist Dergisi tarafından evvel kez Eylül 1986 tarihinde yayınlandı. ismini McDonald’s restoranlarında satılan tek hamburger çeşidi var olan Big Mac’ten alan endeks Bir hayli ülkenin ücret seviyesini ve kazanç biriminin satın alma gücünü gösteriyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir