Yüz felcinin belirtileri nelerdir? Yüz felcinden korunmak için 7 önlem

  • 11 Months ago
  • 0
Klima kullanımının artmasıyla birlikte surat felci tehlikesi artıyor. surat felcinin belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı veriler veren Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, bu tehlikeden korunmanın yollarını sıraladı.

Sıcak yaz günlerinde, özellikle duş sonrası ve terliyken, klimanın veyahut değişik soğutucuların önünde serinlemek, surat felci rizikonunu tetikleyebiliyor. Yalnızca ev ortamında değil, duş alıp dışarı çıktıktan ardindan arabadaki klima ile serinlemek de bu probleme taban oluşturabiliyor. Klimanın serinletici tesirinden yararlanırken, Bir takım kaidelere uymak hayatsal önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, özellikle bayram tatili yolculuğu esnasında sema sıcaklıkları çok olduğu amaciyla klima kullanımının artacağını belirterek, klima kullanımı ile alakalı mühim tavsiyelerde bulundu.

BELİRTİLER YÜZÜN BİR TARAFINDA alana ÇIKAR

yuz-felcinden-nasil-korunmali-shutter

Yüz felci, surat kaslarının tek bölümünün veyahut tamamının devinim ettirilememesidir. Yüze gelen sinir liflerinin etkilenmesi sonucu, yüzün mimik kaslarında devinim kaybı oluşmaktadır. Her yaşta görülebilen bu sağlık sorununda; hasta kisi kaşını kaldıramaz, gözünü kapatamaz ve ağzını devinim ettiremez. Bu belirtiler yüzün Yalnızca tek tarafından alana çıkar. Sinir hasarına bağlı belirtilere bağlı olarak mimik kaybı da oluşmaktadır. bütün bu belirtilerin yanı sıra; yüzde ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet, konuşma zorluğu, salyayı tutamama benzeri meseleler da alana çıkar.

YÜZ FELCİ neden OLUR?

Yüz felci, surat sinirinin hastalanması hasebiyle oluşmaktadır. surat siniri beyinden dolaysiz çıkan sinirlerden biridir ve “yedinci sinir” olarak adlandırılır. Tıptaki isimi “fasiyal paralizi” Başka bir deyişle hareketsizliktir. Fasiyal sinir tek nedenle basıya uğradığı vakit da surat felci alana çıkar. surat felci ani başlamışsa ve hastanın dahada evvel tek şikayeti yoksa “periferik fasiyal paralizi” Başka bir deyişle başka isimiyle “Bell’s palsy” denilir. mevzunun nedeni kati olarak bilinmese de kışın soğuk havaya ve rüzgara maruz kalmanın tesirli olduğu bilinmektedir. Yaz aylarında ise klimanın veyahut değişik serinleticilerin yanlış kullanımına bağlı olarak görülür. surat felci tek anda alana çıkabildiği benzeri enfeksiyonlar ve travmalara bağlı olarak da oluşabilir.

YÜZ FELCİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Yüz felci, altta yatan nedenler belirlendikten ardindan bunlara bağlı hususi tedaviler ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. probleme yollar açan sebeplere ek belirtiler da gözlenebilir. bütün bu değerlendirmenin derhal peşinden rehabilitasyon programı da şekillenir. ani oluşan surat felcinde hastaya, evvel günlerde çok doz kortizon Rehabilitasyonu uygulanır. dahada ardindan kortizonun dozu ağır ağır azaltılarak rehabilitasyon tamamlanır. İlaç tedavisi, yüzdeki sinirin hasar vaziyetine göre belirlenir. surat felcinin oluşumuna, enfeksiyon ve travma benzeri nedenler yollar açmışsa, rehabilitasyon şekli farklılaşır. Hastanın, diyabet benzeri kronik tek hastalığı bulunuyorsa tekrar bu hasta kisi grubuna hususi rehabilitasyon programı uygulanır.

TEDAVİDE ESTETİK OPERASYONLARIN YERİ

Yüz felci vakalarının yüzde 90’ı tek ay içinde iyileşmektedir. Sinir hasarı çok var olan ve acele dönemde teşhis edilmemiş hasta kisi olanlarda bu süre uzayabilir. Hiç iyileşmeme durumu, toplumda yüzde 1-2 oranında görülebilir. eğer hasta kisi altı ay içinde iyileşmezse, estetik operasyonlar devreye girebilir.

YÜZ FELCİNDEN müdafaa etmek İÇİN

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir