NASA güneşe yaklaşacak uyduyu yarın fırlatacak

  • 9 Months ago
  • 0

NASA, Parker Probe’un 7 sene sürecek var olan yolculuğu esnasında güneşin çevreninde 24 tur atacağını açıkladı. Parker Solar Probe’un Güneş’e her defasında dahada da yaklaşması emeliyle Venüs’ün çekim gücünden istifade etmek amaciyla Venüs’ün Çevreninden 7 kez tur atacağı kaydedildi. Parker Probe’un Güneş yüzeyine 6 milyon 115 bin 500 kilometre yaklaşacağı belirtildi.

Bu durumda, başka tipik yer çekim desteğinde olduğu benzeri Solar Probe’un Güneş’e dahada çok yaklaşması amaciyla Venüs’ün taraf yollar hareketini yavaşlatacağı, nihayetinde Güneş’e yakınlaştığı vakit Parker Solar Probe’un taraf yollar hızının çoğunu kaybederken Güneş’in çekim gücü sayesinde hatri sayilir büyüklükte tek hız kazanacağı ve Güneş’e 6 milyon 115 bin 500 kilometre yaklaşacağı ifade edildi.

Parker Probe bu seviyede bin 371 derecelik tek ısıya maruz kalmasına rağmen, ısıya dayanıklı zırhı sayesinde 30 derecelik tek ısının tesirinde kalacağı belirtildi.

Parker Solar Probe’u fırlatacak var olan ULA Delta IV’ün dünyadaki en kuvvetli roket olduğu kaydedildi. NASA, Ula Delta IV Roketinin Mars’a ulaşması amaciyla koşul olan enerjinin 55 katı dahada enerjiye ihtiyacı olduğunu belirtti.
NASA’nın bilim adamları, Parker Solar Probe’un güneşe her tek yaklaşımında güneşin atmosferinin tertemiz bölgelerinin görüleceğini, yüzlerce senedir heyecan edilen yıldız mekaniği ile alakalı bilgeler öğrenileceğini belirtti.
NASA, hayat ve üstündeki her şeyin Güneş’in yörüngesinde saatte takriben 108 bin kilometre giderken Parker Solar Prob’un bu yörüngeden çıkması amaciyla bu akışın tersine doğru fırlatılması gerektiğini belirtti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir