Göz sağlığını koruyan 4 vitamin

  • 1 year ago
  • 0
Ne civarindan sıhhatli beslenirseniz öylesine iyi ve keskin tek görüşe sahip olursunuz diyen Göz sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, sağlığına iyi gelen vitaminleri sıraladı. Atmaca, çinko, magnezyum ve omeganın da göz sağlığındaki önemine değindi.

“Vitaminler Yalnızca vücudunuza veyahut cildinize değil, gözlerinize de faydalı” diyen Göz sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, “Vücudun ihtiyacı var olan vitaminlerin yeteri civarindan miktarda ve ahenk gösteren vakitte alınması, ileride yaşa bağlı oluşacak var olan göz hastalıklarına karşı da koruyuculuk sağlar” diyor. Göz sağlığınız amaciyla Bir hayli yararı bulunan vitaminleri, Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Göz sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca anlattı…

A vitamini

A vitamini, göz sıhhati amaciyla en mühim vitaminlerden biridir. A vitamini veyahut retinol eksikliğinde, gece körlüğü isimi verilen gece görememe meselesi oluşur. A vitamini ise, gözün gece görüşünü kuvvetlendirir. Başka bir deyişle retinada bulunan ve rodopsin isimli ışığı tanıyan proteinlere bağlanarak gece görüşü sağlar. yeteri civarindan miktarda A vitamini alınmazsa; gece körlüğü, gözyaşının azalması ve kornea tabakasında meseleler gelişebilir. A vitamini; yeşil ve sarı rengarenk sebzeler ile meyvelerde, yumurta, süt benzeri hayvansal gıdalarda, karaciğer, portakal, havuç, patates, ıspanak, karalahana, mango, kavun benzeri besinlerde bulunur.

sahanda-yumurta-shutter

B2 vitamini

B2 vitamini eksikliğinde; gözlerde yanma ve ışığa karşı hassaslik Hem de katarakt oluşumu görülebilir. B2 vitamini Başka bir deyişle riboflavin; popüler katarakt oluşmasını engellerken, göz yorgunluğunu hafifletip migren ataklarını azaltmaya da muavin olabilir. B2 vitamini özellikle et, karaciğer, tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tahıllar, yağsız süt, yoğurt, yumurta sarısı, peynir, papatya, ısırgan otu, ada çayı, brokoli ve ıspanakta bulunur.

C vitamini

C vitamini, güneş ışığına karşı savunma sağlayarak katarakt oluşumunu engelleyebilir. Ayrı olarak yeteri civarindan miktarda C vitamini alınması, şeker hastalığına bağlı gelişen ve gözün sinir ve damarlarında oluşan harabiyeti önlemeye muavin olur. Zira C vitamini, çok kan şekerinin taraf tesirini önleyici tesire sahiptir. C vitamini, kitir meyve ve sebzelerin yaklasik olarak birçoğunda bulunur. özellikle kuşburnu, misket limonu, portakal, greyfurt, Frenk üzümü, yeşilbiber; en mühim C vitamini kaynaklarındandır.

E vitamini

E vitamini, alfa tokoferol tipi tek antioksidandır; Başka bir deyişle alfa tokoferol gövde amaciyla zarar veren var olan zehirli maddelerin atılımına muavin olur. E vitamini, retina isimi verilen damarlı bölgenin dejenerasyonunda faydalı olabilir. E vitamini yönünden varlıklı besinler; tereyağı, al et, ıspanak, brokoli benzeri yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mango, muz, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, ayçiçeği, koz ve bademdir.

muzun-faydalari-shutter

Göz sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, çinko, magnezyum ve omega ile alakalı da veriler verdi:

Çinko

Çinko, görme becerisinin geliştirilmesi açısından nihayet derece önemlidir. Ayrı olarak göz yaralarını engellemek amaciyla de gereklidir. Çinko; tavuk, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, peynir, balık, patates, ceviz, badem, arpa, kuru fasulye, lahana, ay çekirdeği, karaciğer, kuzu eti, sığır eti, kepekli ekmek ve tahıllarda bulunur.

Magnezyum

Magnezyum eksikliği var olan şeker hastalarının retina kisminda mühim meseleler gelişebilir çünkü magnezyumun kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Kuru yemişler, kuru baklagiller, ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl, yer fıstığı, peynir, tavuk, biftek, patates, portakal, domates, soğan, yoğurt, havuç, kereviz, marul, pırasa, incir, üzüm, hurma ve çavdar; magnezyum bulunan besinlerin başında gelir.

havucun-faydalari-shutter

Omega

Omega üç ve Omega 6; göz sinirlerinin gelişiminde hatri sayilir büyüklükte önem taşır. Yapılan çalışmalar; Omega üç ve Omega 6 yağ asitlerinin göz kuruluğunu azalttığını alana çıkarmıştır. Omega 3, keten tohumu, balık, cevizde bulunurken; mısır özü, soya ve ayçiçeği yağından ise Omega 6 yağ asitleri alınabilir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir