Putin Rusya’nın yeni yol haritasını anlattı

  • 1 year ago
  • 0

Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığında tarihi tek toplantı düzenledi. Putin, bütün yeryüzünde bulunan Rus büyükelçiler ve diplomatik temsilcilere Rusya’nın tertemiz stratejilerini anlattı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından örgütlü edilen ve iki vakit sürecek toplantıya, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ev sahipliği yaptı.
Putin, müdafaa sanayinden Ukrayna sorununa, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile müzakerelerden, Rusya ekonomisine civarindan Bir hayli mühim konuda büyükelçilere Rusya’nın Strateji ve hedeflerini anlattı. bütün hayat ülkeleri ile diyaloğa her vakit açık olduklarını söyleyen Putin, “Rus halkı bizden bağımsız, barışçı ve kuvvetli tek Rusya istiyor. bu yüzden karşılıklı yarar ile ilişkilere yarar sağlayan her memleket ile diyaloğa her vakit açığız” dedi.

ASTANA VE SOÇİ SÜREÇLERİ YENİ SURİYE’NİN TEMELLERİNİ ATTI

Vladimir Putin konuşmasının evvel bölümünde Suriye konusuna değindi. Rusya’nın Suriye’de Sulhun sağlanması ile alakalı hatri sayilir büyüklükte tek çaba sarf ettiğini belirten Putin, “Ben bu konuyla alakali Rus ordusuna ve Rus askerine fedakar ve etkin çalışması amaciyla Ayrı olarak Suriye’de kalıcı Sulhun sağlanması amaciyla diplomatik ugras veren büyükelçi ve diplomatlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Suriye’de beşeri yardım ile alakalı fedakar tek çalışma yapılmasını söyleyen Putin, “Uluslararası toplumların Suriye’de beşeri yardım ile alakalı gayretlerini arttırma nihayet derece önemli. Bu sayede Suriye’den Avrupa başta olmak üzere Bir hayli ülkeye göç yükü azalmış olur” açıklamasında bulundu. Astana ve Soçi süreçleri ile alakalı da veriler veren Putin, konuşmasında evvel kez ‘yeni Suriye’ ifadesini kullandı. Putin, “Astana ve Soçi’de gerçekleşen ulusal Diyalog Kongreleri yenilenmiş Suriye’nin meşruiyetinin temellerini attı. Şimdi gündem anayasal reformun hazırlanması ve anayasa komitelerinin kurulması ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yardımı ile seçimlerin yapılmasıdır” diyerek Suriye ile alakalı tertemiz tek rota belirledi.

“İRAN’A DAİR ULUSLARARASI NÜKLEER ANLAŞMALAR KORUNABİLİR”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasında yapılan ve Bir hayli ülkenin desteklediği İran’da nükleer silahlardan arınmaya baz alinarak beynelmilel anlaşmadan ABD’nin çekildiğini anımsadan Putin, “Dünyada istikrarı sağlamak çok önemli. Ortadoğu’da güven ve istikrarın sağlanması amaciyla bu anlaşmanın savunması gerekiyor. Viyana’da 5 memleket (Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere) İran ile yapılan anlaşmayı sürdürmek ve destek vermek amaciyla İran’a baz alinarak ahenk gösteren ücret ilişkilerin desteklenmesi kararı alınmıştır. özellikle yakit ve doğalgaz konularında finansal kanallar korunuyor ve geliştiriliyor” dedi.

“ABD İLE İLİŞKİLERDE POZİTİF EĞİLİMLER VAR”

ABD ile Rusya arasında devamlı yaşanan siyasi gerginliğe de değinen Putin, “Kore yarımadasında sorunların çözülmesi ile alakalı ABD’nin müspet tesiri var. Başta reis Trump olmak üzere ilişkilerde müspet eğilimler var ve bu dahada da gelişecektir” şeklinde konuştu. Putin, Kore yarımadası ile alakalı konuşmasında adada devamlı Sulhun sağlanması amaciyla Çin ve Rusya’nın da gösterdiği çabadan da sıkça bahsetti. Trump ile Helsinki’de gerçekleştirdiği müzakereye de değinen Putin, “Rusya – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkileri soğuk harp döneminden dahada da perişan durumda. elbette yıllar içinde biriken sorunların ani çok saat içinde çözülmesi mümkün değil. bendeniz ilişkilerin müspet istikamette gideceğini düşünüyorum. ABD’de Bir takım güçler Helsinki’de ki toplantının neticelerini reddediyor. ABD’de kendisinin dahil siyasi hırsları için, Ortadoğu ve Avrupa’da ki müttefiklerini feda etmeye hazır var olan güçler var” diyerek Amerikan dahil siyasetini eleştirdi.

START 3, 2026’YA civarindan UZATILABİLİR

Ülkelerin nükleer silah kullanımının kısıtlanmasıyla alakalı AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Rusya arasında 2010 seneninde imza adan ‘Start 3’ anlaşmasının 2021 seneninde sonlanacağını anımsadan Putin, “Bu anlaşma tek buçuk sene ardindan bitecek. eğer taraflar tekrar uzlaşma sağlarsa bu anlaşma 5 sene süre ile 2026 seneye civarindan uzatılabilir” dedi.

“AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ’NE YAKLAŞIK 50 KATILIM TALEBİ VAR”

Rusya’nın başını çekerek kurulan ve içinde Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, ak Rusya, ülkelerinin bulunduğu Avrasya ahenk gösteren ücret Birliği’ne var olan alakanın arttığını belirten Vladimir Putin, “Rusya’nın dış politikada dahada kuvvetli olması amaciyla ahenk gösteren ücret gücün artmasına gereksinim var. Avrasya ahenk gösteren ücret Birliği’nin öncelikli hedefi, birliğin içinde bulunan ülkelerin ahenk gösteren ücret güçlerinin arttırılması, ülkeler arası ticaretin artması ve memleket yurttaşlarının refah ve istihdamının arttırılmasıdır. Avrasya ahenk gösteren ücret Birliği ile ortaklık kurmak istek eden takriben 50 öneri var. Vietnam ile hür ticaret anlaşması ile alakalı çalışmalarımız sürdürülüyor. Mısır, Hindistan, Sırbistan, İsrail ve Singapur benzeri ülkeler ile müzakereler sürdürülüyor” diyerek birliğin genişleme çalışmaları ile alakalı evvel kez ayrıntılı veriler verdi.

“AB İLİŞKİLERİ İÇİN ÇABA HARCANMALI”

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği (AB) ile alakalı görüşlerini dile getirerek, “Rusya’nın hatri sayilir büyüklükte ticaret ortakları konumunda bulunan su ile ilişkilerin geliştirilmesi amaciyla çaba harcanmalı. Rusya ile su arasında ahenk gösteren ücret çıkarlar mananında Bir hayli müsterek nokta var. müsterek ulaştırma ve enerji altyapısı en mühim başlığımız. Nord Stream-2 dâhil olmak üzere, Avrupa ile uyguladığımız bütün ticari projelerin ticari ve ahenk gösteren ücret olarak sağlam tabana oturtulan projeler olduğunu söyleyebilirim” diyerek sözlerini tamamladı.
(Erhan Altıparmak

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir