Plastik kapların altındaki rakamlara dikkat

  • 1 year ago
  • 0

Plastiklerin içinde bulunan başta bisfenol A(BPA), polivinil klorür ve fitalatlar benzeri zarar veren kimyasalların, uzunca süre temas seklinde hormon, üreme, meme ve prostat başta olmak üzere Bir takım kanser hastalıklarına neden olabileceğini belirten Türk Dermatoloji Derneği yönetim heyeti Üyesi ve Memorial Kayseri Hastanesi Dermatolog Uzmanı Dr. Sema Karaoğlu, kapların altında üçgen içinde bulunan rakamların plastik içeriğine değin bilgi verdiğini dile getirdi. Polivinil klorür isimi verilen PVC maddesinin, özellikle sıkılabilir veyahut esnek plastik şişelerde kullanıldığını kaydeden şuurlu Dr. Karaoğlu, kapların altında bulunan üç rakamının PVC’nin varlığına işaret ettiğine dikkat çekti.

“1, 2, dört VE 5 KODLARI GÜVENLİ”

1, 2, dört ve 5 kodlarının emniyetli olduğunu belirten şuurlu Dr. Karaoğlu, üçgen içerisindeki rakamlara değin şu verileri verdi:
“Üçgenin içinde 1, 2, dört ve 5 kodlarını görüyorsak bu plastiklerin sağlığımız amaciyla emniyetli olduğunu söyleyebiliriz. eğer üç ve 7 rakamları varsa bu plastiklerin özellikle ısıtıldıklarında, dahil kismina sıcak tek mahsul konulduğunda veyahut tepkimeye girecek tek kimyasal konulduğunda zehirli kimyasalları dışarı verebilirler. Bu durum sağlığımız amaciyla tehlike istek edebilir. eğer plastik şişelerin altında hiçbir ibare yoksa bunun emniyetli olduğunu söyleyemeyiz.”

SICAK VE GÜN IŞIĞIYLA MARUZİYET SAKINCALI

Plastiklerin tek anda hasta kisi etmeyeceğini ama uzunca süreli maruziyetlerde sağlığımıza zarar veren neticelere yollar açabileceğini belirten şuurlu Dr. Karaoğlu, “Plastikler netlikle serin yerde tutulmalı, güneş ışığına direk maruz edilmemeli, değişik kozmetikler tekrar tekrar aynı plastik kutulara konmamalı. devamlı mikro travmalar mevzubahis olduğunda koca tek çınarı devirebilirsiniz. İşte devamlı mikro kimyasal maruziyet de sağlığımıza ağırbaşlı zararlar verip, hastalık oluşturabilir, unutmamak lazım” ifadelerini kullandı.

Selma Kara

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir