İtalya ve Malta’nın almadığı 450 göçmen Akdeniz’de mahsur

  • 1 year ago
  • 0

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Dün Akdeniz’de Malta ve İtalya yakınlarına ulaşan balıkçı teknesindeki 450 göçmen, Avrupa Birliği’nin Frontex misyonuna ait tek devriye teknesi ile İtalyan Mali Polisi’ne ait tek gemiye nakledildi. ama bu gemilerin ne İtalya ne de Malta limanlarına yanaşarak göçmenleri karaya indirmesine destur çıkmadı. Yalnızca kadın ve çocuklardan oluşan 8 kişilik tek grubun İtalya’nın Lampedusa adasına getirilmesine destur verildi.

İtalya’da limanlardan sorumlu var olan Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, Bir gün evvel yaptığı izahta göçmenlerin Malta’nın sorumluluğu altında olduğunu argüman etti.

Koalisyon hükümetinin hatri sayilir büyüklükte ortağı 5 Yıldız Hareketi’nden var olan bakanimiz Toninelli, “Malta derhal görevini adina getirmeli” dedi.

İTALYAN BAKAN: “BUNLAR KAÇAK”

İtalyan hükümetinin göç karşıtı politikalarının baş mimarı olarak görülen Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de göçmenlerin Malta’nın görev alanındaki sularda tespit edildiğini söyledi.

Açıklamalarını yasamsal medya üzerinden yapmayı seçenek eden Salvini, 450 göçmeni hatri sayilir büyüklükte harflerle “KAÇAK” olarak tanımladı ve “Malta da, insan kaçakçıları da, İtalya’daki ve dünyadaki bütün iyilik timsalleri de bilsinler ki bu tekne tek İtalyan limanına GELEMEZ ve GELMEMELİ” dedi.

Malta idaresi ise İtalya’dan gelen bu açıklamara reaksiyon göstererek sorumluluğun kendilerine değil Roma idarenine ait olduğunu argüman etti.

Malta hükümet sözcüsü Kurt Farrugia, İtalyan kıyı Güvenlik birimleri Malta’yla temasa geçtiği sırada göçmen teknesinin Malta’ya 110, İtalya’nın Lampedusa adasına ise 53 deniz mili uzaklıkta olduğunu söyledi. Farrugia, tekneyle bağlantı kurduklarında onlardan da “İtalya’ya gitmek istiyoruz” yanıtını aldıklarını belirtti.

Hükümet sözcüsü, Malta’nın beynelmilel yükümlülüklerini adina getirdiğini savundu.

İtalya ve Malta'nın almadığı 450 göçmen Akdeniz'de mahsur

AKDENİZ’DE GÖÇMEN DRAMI

İtalya’da göç karşıtı 5 Yıldız-Lig hükümetinin tek Haziran’da göreve başlamasının derhal peşinden İtalyan limanları, göçmenleri taşıyan teknelere kapatılmaya başlamıştı.

Haziran başında 629 göçmeni taşıyan Aquarius gemisi, Malta ve İtalya’nın limanlarını açmaması günlerce denizde bekledikten ardindan İspanya’ya gitmek zorunda kalmıştı. geçen ay nihayetinde ise 234 göçmeni taşıyan Lifeline gemisi İtalya’nın art çevirmesi üstüne Malta’ya yanaşmıştı.

Geçen hafta içinde de, Akdeniz’de kurtarıldıktan ardindan İtalyan kıyı Güvenliği’ne ait tek gemiye alınan 67 göçmenin ülkeye girişine, İçişleri Bakanı Salvini karşı çıkmış ve limanların açılmaması direktifi vermişti. ama bu vakada Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella devreye girerek geminin Trapani limanına alınmasını sağlamıştı.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir